دروازه قرآن

آوریل 29, 2019 توسط admin0
قران-3.jpg
دروازه قرآن

اگر از سمت اصفهان وارد شهر زیبای شیراز شوید، در ابتدای ورودی شهر، طاقی بزرگ وجود دارد که ماشین ها از زیر آن عبور میکنند. این بنای زیبا به دروازه قرآن مشهور است و علت این نام، قرآنی است که در محفظه ی بالای بنا به دستور عضدالدوله دیلمی قرار داده شده تا مسافرین شیراز به سلامت از زیر قران عبورکنند.

شیراز در قدیم شش دروازه داشته است که امروز تنها همین “دروازه قرآن” باقی مانده است؛ این دروازه به دستور  عضدالوله دیلمی در مدخل تنگ الله اکبر ساخته شد. با گذشت زمان این دروازه رو به ویرانی نهاد تا اینکه در دوره کریم خان زند، بازسازی شده و قرآنی نفیس به خط سلطان ابراهیم نوه شاهرخ تیموری در اطاقک بالای دروازه قرار داده شد. این اثر تاریخی بار دیگر براساس بی درایتی شهردار شیراز در سال ۱۳۱۵ شمسی براثر انفجار دینامیت تخریب شد. یکی از بازرگانان شیراز در سال  ۱۳۲۸شمسی دروازه قرآن رااز نو بنا نمود.

قرآن دوره کریم خان مشهور به “هفده من” و قرآن دیگر در سال ۱۳۱۶ به موزه پارس شیراز انتقال داده شد.

هم اینک در کنار بنای دروازه قران اتوبان کشیده شه است که عبور و مرور خودروها از اتوبان میباشد و بر خلاف سابق خودرو از زیر عمارت عبور نمیکند.

ا  

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *
رزرو فقط با مبله ۲۴

رزرو فقط با مبله ۲۴

09307114006


در تمامی ساعات شبانه روز پاسخگوی شما عزیزان هستیم

جهت رزرو و دریافت هرگونه مشاوره کافیست با مشاوران سایت مبله 24 تماس حاصل نمایید تا شما مسافران و میهمانان عزیز را راهنمایی نماییمشیراز مبله
شیراز مبله